A könyv olvasása során többször eszembe jutott Susan Sontag: A betegsĂ©g mint metafora cĂmű könyve, amely kifejezetten a rákos betegekrĹ‘l szĂłl. Mindjárt a kezdĹ‘ oldalon egy megszĂvlelendĹ‘ gondolattal kezd: "A betegsĂ©g az Ă©let sötĂ©t oldala, a kĂnosabbik; a terhesebb állampolgárság. Ugyanis minden ember kettĹ‘s állampolgársággal szĂĽletik, egyaránt polgára az egĂ©szsĂ©g Ă©s a betegsĂ©g birodalmának. Bár mindannyian szĂvesebben használjuk az egĂ©szsĂ©g ĂştlevelĂ©t, elĹ‘bb- utĂłbb valamennyien rákĂ©nyszerĂĽlĂĽnk, hogy ha rövid idĹ‘re is, de átlĂ©pjĂĽnk a másik királyság állampolgárának a szerepĂ©be."
Szolzsenyicin Rákosztály cĂmű műve többszörösen igazzá teszi – számomra – ezt a gondolatot.
Első szinten: a betegség nem válogat. Bármikor, bárkit érhet olyan váratlan kórság, amely esetlegesen az egész életét átformálja. Ahogy Sontag mondja, ezt az útlevelet senki nem kérte. Nem kérte a káder tisztviselő, a geológus tanonc, a lágerből szabadult Oleg és senki más, akik a 13. osztályán a férfi kórteremben megfordulnak.
Második szinten: a betegség folyamán egyenlővé válunk, csak a milyensége tesz különbséget közöttünk. Minden ellenségeskedés elül előbb vagy utóbb, mert a fájdalom úgyanúgy sújt le mindenkire, a kezelések ugyanúgy igénybe vesznek mindenkit és a kimenetelben sincs különbség: nem az dönt a gyógyulásban, hogy honnan jöttünk, hanem az, hogy a szervezetünk mire képes. De bben a döntő harcban mindenki egyformán fél, szenved, átkozódik vagy éppen imádkozik.
(Érdekesség, hogy nem a káder kap lehetőséget a hosszabb életre, gyógyulásra, hanem Oleg.)
A harmadik szint már egy kicsit a mai Magyarország egĂ©szsĂ©gĂĽgyi helyzetĂ©rĹ‘l is szĂłl: tĂşlterhelt orvosok, szemĂ©lytelennĂ© válĂł orvos-beteg kapcsolatok, megelĹ‘zĂ©s, idĹ‘beni felismerĂ©s helyett a kĂ©tes gyĂłgyulás lehetĹ‘sĂ©ge. A gyĂłgyulás elĂ©rhetetlensĂ©ge, amikor nincs pĂ©nze a betegnek kiváltani a szĂĽksĂ©ges gyĂłgyszereket. A teljesĂtmĂ©ny adminisztratĂv igazolása mindennĂ©l fontosabb kritĂ©rium (lásd statisztikák).
Szolzsenyicin szemĂ©lyes tapasztalatait beleszĹ‘ve hihetetlen pontossággal Ărja le a Rákosztályban folyĂł Ă©letet; világos kĂ©pet nyĂşjt a SzovjetĂşniĂł 1955-ös Ă©vĂ©nek társadalmárĂłl, az emberek közötti kĂĽlönbsĂ©gekrĹ‘l, miközben a mindenki egyenlĹ‘ jelszava alatt menetelnek.
Nagyon megszerettem ezt a könyvet, ha tudom megveszem és mindig a polcomon szeretném tudni!