Selma Lagerlöf megĂrta közismert gyermekmesĂ©jĂ©t a Nils Holgersont a gyerekeknek, Ă©s nem maradt adĂłsa a felnĹ‘tteknek sem, nekik szĂłl a Gösta Berling. Gösta Berling, a fĹ‘hĹ‘s, egy gyenge jellemű elcsapott pap, akik jobban szereti a szĂłrakozást Ă©s az italt, mint a prĂ©dikáciĂłkat, ezĂ©rt elhagyja faluját Ă©s vándorĂştra indul. ElĂ©rkezik Ekeby ĂşrnĹ‘jĂ©hez, aki kĂĽlön szárnyat, lakĂłhelyet adott a 12 gavallĂ©rnak, akikhez Gösta Berling társul. A gavallĂ©rokat Ă©s azok szerepĂ©t az ĂrĂłnĹ‘ a svĂ©d mondavilágbĂłl vezeti le. A gavallĂ©rok nem szabad emberek, megfogadták, hogy siha nem dolgoznak, semmi jĂł cselekedettel nem rukkolnak elĹ‘, kizárĂłlag az örömnek, csakis az örömnek Ă©s a tivornyának, szĂłrakozásnak Ă©lnek. Ez is a feladatuk, ahova meghĂvják Ĺ‘ket jĂłkedvre kell derĂteniĂĽk mindenkit. És itt kezdĹ‘dik a mese.
A fejezetekben mindig valaki más kerĂĽl kapcsolatba a fĹ‘hĹ‘ssel, Ăgy Ă©rthetĹ‘, hogy a mese Gösta Berling szemĂ©lye körĂ© Ă©pĂĽl. ElĹ‘kerĂĽlnek a svĂ©d mondavilág kĂĽlönbözĹ‘ alakjai, koboldok Ă©s hegyimanĂłk, hegyi boszorkányok Ă©s a kárhozat fejedelme, akivel egyezsĂ©get kötnek a gavallĂ©rok egy Ă©vre. Amint annak lennie kell, akarva akaratlanul bárki kapcsolatba kerĂĽl Göstával az Ă©lete rosszra fordul.
Lagerlöf olyan szeretettel Ă©s csodálattal beszĂ©l az egyszerű svĂ©d emberekrĹ‘l az Ĺ‘ket körĂĽlvevĹ‘ termĂ©szettĹ‘l, ahogy egy anya teszi, ha a gyermekĂ©rĹ‘l mesĂ©l, Lagerlöf Ăzig-vĂ©rig svĂ©d Ă©s erre nagyon bĂĽszke!
KĂĽlön Ă©rdekessĂ©g Ă©s Ă©lmĂ©ny volt számomra, hogy egy 1912-es kiadásĂş könyvet olvashattam, amely mĂ©g a rĂ©gi magyar helyesĂrás szerint lett szedve.
Ha van olyan felnĹ‘tt, aki szĂvĂ©ben mĂ©g gyermek maradt Ă©s nem áll tĹ‘le messze a gyermeki mesevilág, feltĂ©tlenĂĽl vegye kezĂ©be a könyvet, olvassa le, mert nem fog csalĂłdni benne, Ă©s amint annak lennie kell minden egyes fejezet után levonhatja a felnĹ‘tteknek járĂł tanulságot. Érdemes elolvasni!