Az 1964-ben kiadott Herzog cĂmű regĂ©ny saját korában hatalmas sikert aratott. Moses Herzog, a fĹ‘szereplĹ‘, bölcsĂ©sz professzor, aki az Ă©lettĹ‘l nagyon messze van, a valĂłságtĂłl menekĂĽlĹ‘ (eszkĂ©pista) hĹ‘s, komplikált gondolkodásĂş ember. A regĂ©ny tulajdonkĂ©ppen a tĂşlĂ©lĂ©sĂ©nek a krĂłnikája, ahogy megprĂłbálja feldolgozni felesĂ©ge hűtlensĂ©gĂ©t Ă©s a kislányátĂłl valĂł elszakadást.
Az összeroppanásig sodort ember "Ha bolond vagyok, hát jó, részemről rendben" egyszerre szenved a megalázottságtól, forr a dühtől, ugyanakkor időnként nem áll tőle messze a mazochizmus sem.
OknyomozĂł önvizsgálatát, kulturális Ă©letszemlĂ©letĂ©t levelekben Ărja meg. ĂŤr Ĺ‘ Ă©lĹ‘nek Ă©s holtaknak, s bármirĹ‘l, ami Ă©ppen foglalkoztatja. Vitatkozik Spenglerrel, Kierkegaarddal, Nietzschevel Ă©s másokkal, akik a 19. századot kĂ©pviselik a kĂ©nyszerbĹ‘l megĂ©lt 20. század komplexitásával szemben. Ez a fiktĂv levelezĂ©s Bellow Ĺ‘szinte vallomása a látszatrĂłl Ă©s a valĂłságrĂłl, illĂşziĂłrĂłl Ă©s valĂłságrĂłl, a közĂ©let Ă©s magánĂ©letĂĽtközĂ©sĂ©rĹ‘l mai világunk embertĂpusairĂłl.
"...elĹ‘bb le kell Ărnia, hogy micsoda kegyetlen káosz uralkodik a lelkĂ©ben, sĹ‘t talán azzal kellene kezdenie, hogy reszket, hogy rázkĂłdik. És vajon miĂ©rt? Mert engedi, hogy a világ valamennyi problĂ©mája ránehezedjĂ©k. PĂ©ldául micsoda problĂ©ma? KonkrĂ©tan. PĂ©ldául az a problĂ©ma, hogy mit jelent: embernek lenni. Nagyvárosban. Évszázadunkban.Ătmeneti korszakban. Tömegben: A tudomány átalakĂtĂł hatása alatt. A szervezett hatalom uralma alatt. Iszonyatos ellenĹ‘rzĂ©seknekkiszolgáltatva."
"Itt vagyok pĂ©ldául Ă©n. Az utĂłbbi idĹ‘ben egyre-másra irkáltam a leveleket. Ennek is, annak is. Szavak Ă©s ismĂ©t csak szavak. Én a nyelv eszközeivel szeretnĂ©m megtalálni a realitást.SĹ‘t, talán az egĂ©sz realitást át szeretnĂ©m alakĂtani nyelvvĂ©, szavakká..."
Mindenképpen olvasásra ajánlom.