ElĂ©g hosszĂş ideje vártam a bejegyzĂ©ssel, remĂ©nykedve, hogy valami másrĂłl is Ărhatok a folytatásban, mert Ăşj hely, Ăşj remĂ©nyek.2 hĂ©t hĂján negyedik hĂłnapja Ă©li mindennapjait Édesanyám teljes kiszolgáltatottságban. A hely Ăşj, de a tapasztalatok a rĂ©giek. SĹ‘t! Inkább csalĂłdás, mert akikkel beszĂ©ltem korábban sokkal jobb vĂ©lemĂ©nnyel voltak errĹ‘l az intĂ©zmĂ©nyrĹ‘l. MĂ©ly önkritikát gyakorolva tettem fel a kĂ©rdĂ©st magamban: BennĂĽnk van a hiba? Sokat várunk? TĂşl Ă©rzĂ©kenyek vagyunk? Nem nyugtatott meg a visszaigazolás - több beteg hozzátartozĂłjával törtĂ©nt beszĂ©lgetĂ©s után - , hogy a hiba nem a mi kĂ©szĂĽlĂ©kĂĽnkben van. RĂ©gi, visszatĂ©rĹ‘ betegek Ă©s Ăşjak egyöntetűen azt állĂtják, hogy valami nagyon megváltozott, rĂ©gen - ahogy mondják - nem ilyen volt.
Mitől változott, változhatott meg ennyire? Talán más köti le a figyelmüket és másmilyen lett az önértékelésük?
Nem tudom. A múlt héten azért volt három és fél órát még bekötve az üres infúzió - azaz nem volt egy nővér aki kihúzza, Édesanyám karjából és a tű helyét leragassza, mert sztrájkoltak. Igen sztrájkoltak, ezért a betegek háttérbe kerültek. Egyre erősebb öntudattal küzdenek a céljaikért - ami valahol érthető is, de össze kellene egyeztetni a hivatással, amit gyakorolnak, mert ugye ez nem lehet csak egy munka -, de az erősödő öntudat mellett eltörpül az ok, amiért ott vannak: az ápolás. De már azzal is megelégednének az ott fekvő betegek, ha ellátást kapnának. Mert mekkora a különbség: ápolás és ellátás között. (Ez nemcsak játék a szavakkal!)
Ămulva nĂ©zem, hogy azt, amit a fĹ‘orvos asszony a napi vizit során változtatást, mĂłdosĂtást elĹ‘Ăr, az csak egy-kĂ©t nap mĂşlva jelenik meg a "gyakorlatban", mert elfelejtik megnĂ©zni a lázlapot a napi rutin mellett; hogy fĂ©lig öntudatlan beteghez csak 4-5 ĂłránkĂ©nt nĂ©z be valaki, hogy "lĂ©legzik-e mĂ©g".
Én fegyelmezetlen, öntörvényű személyek gyülekezetének látom az osztályon dolgozó személyzetet, egy szakmailag jó, de vezetőnek gyenge főorvos mellett. Ami a legszomorúbb az egészben, hogy mindez a betegek rovására kialakult tendencia.
Most nem tudom azt megtenni, mint az előző helynél, hogy korábban hazahozom és itthon ápolom, mert ha ismét rosszabbul lesz, már nem fog kijönni a körzeti orvos és nem ad beutalót, vagy ha mégis, akkor a kórházban, ahova tartozunk nem ússzuk meg kötekedő megjegyzések nélkül. Szóval tűrni kell.
És Édesanyám hihetetlenĂĽl erĹ‘s lĂ©lekkel, de gyengĂĽlĹ‘ hittel, hogy valaha is járni fog mĂ©g az Ă©letben, lekĂĽzdi a mindennapok megaláztatásait, nagyokat nyelve tĂĽnteti el a szemĂ©ben összegyűlt könnyeket. ErĹ‘s fájdalmak között vĂ©gzi mindennap kĂ©tszer a gyĂłgytornász által összeállĂtott gyakorlatsort (az egyetlen Ă©rtĂ©kes ember az emeleten!) megmutatva önmagának Ă©s a kĂĽlvilágnak, hogy mĂ©g nem adta fel Ă©s igenis járni fog.
RĂ©szletesebb bemutatás szerintem nem szĂĽksĂ©ges az egĂ©szsĂ©gĂĽgyrĹ‘l sem testközelben sem azon kĂvĂĽl. Ăšjat, jobbat mondani, tapasztalni nem fogunk, szerintem. Ha mĂ©gis Ăgy lenne, azonnal rögzĂteni fogom!
Csak beteg ne legyen az ember, csak kórházba ne kerüljön...!