ArrĂłl, hogy mi minden törtĂ©nt az Édesanyámmal az elmĂşlt 2 Ă©v alatt a korábbi (fĂ©regrágta) blogomban rĂ©szletesen Ărtam. Most nem tudom (akarom?) felidĂ©zni, Ă©ppen elĂ©g az utolsĂł hĂłnapok törtĂ©nĂ©seit felidĂ©zni. Mindenesetre egy biztos: aki Ăşgy beszĂ©l Ă©s alkot vĂ©lemĂ©nyt az egĂ©szsĂ©gĂĽgyrĹ‘l, hogy egy szerette sem Ă©rintett a kĂ©rdĂ©sben (Ă©s mindössze a hĂ©tköznapi embernek "valĂł" jár neki) - nos, azt hiszem jobb, ha csöndben marad, vagy inkább befogja a száját Ă©s körbenĂ©z (szemellenzĹ‘ nĂ©lkĂĽl)!Az, hogy mely kĂłrházakrĂłl Ă©s utĂłkezelĹ‘krĹ‘l van szĂł lĂ©nyegĂ©ben a tĂ©nyek szempontjábĂłl mindegy. Mivel több helyen is megfordultunk, merem állĂtani, hogy nem egyedi esetrĹ‘l, hanem tendenciárĂłl van szĂł. Ami közös: fĹ‘városi, kiemelt egĂ©szsĂ©gĂĽgyi intĂ©zmĂ©nyekrĹ‘l van szĂł.
2009. jĂşnius 26-án az Édesanyám stroke-ot kapott. MentĹ‘, intenzĂv, majd neurolĂłgiai osztály. Nem egĂ©szen 3 hetet volt itt. Ezalatt az idĹ‘ alatt sikerĂĽlt egy járulĂ©kos balesetet (az elesĂ©s közben beĂĽtötte a kezĂ©t Ă©s mĂ©ly seb keletkezett rajta), annyira elhanyagolni (intenzĂv), majd fĂ©lrekezelni (sebĂ©szeti konzĂlium), hogy már azt fontolgatták, hogy az egyĂ©bkĂ©nt is lebĂ©nult fĂ©l oldalát mĂ©g egy kicsit meg is csonkĂtják, de legjobb esetben is plasztikai műtĂ©tre lesz szĂĽksĂ©g. (Ezt a sebet a mai napig ápolom, Ă©s gyönyörűen rendbe hoztam - interneten keresztĂĽl kĂ©szĂĽltem fel: mit, mivel Ă©s hogyan.)
Mondván, hogy nem tudnak már többet a kĂłrházban segĂteni, de a valamilyen szintű önellátáshoz rehabilitáciĂłra van szĂĽksĂ©g, 24 Ăłrával az indulás elĹ‘tt közöltĂ©k, hogy mikor Ă©s hova szállĂtják át az anyut.
Ez a rehabilitáciĂłs központnak nevezett valami, maga volt a szörnyűsĂ©g! A pszichiátria poklárĂłl, embertelensĂ©gĂ©rĹ‘l cikkeznek Ă©s emelnek szĂłt, de senki sem nĂ©zett mĂ©g körĂĽl ezeken a helyeken? Senki nem látta, hogy a rehabilitáciĂłs (ami remĂ©nyt sugall) rĂ©szlegeket csak egy hajszál, egy lĂ©pcsĹ‘ház választja el az elfekvĹ‘ktĹ‘l Ă©s azok hangulatátĂłl? Az egyĂ©bkĂ©nt is beteg, lelkileg Ă©s testileg meggyötört embereket egy olyan "halottasházba" viszik, ahol mĂ©g Ă©lnek az emberek. A hangulat, a közeg, az ápolĂłk fásultsága Ă©s az orvosok ridegsĂ©ge (minden esetben tisztelet a kivĂ©telnek, mert szerencsĂ©re azĂ©rt mĂ©g akad fehĂ©r hollĂł!) az elmĂşlást Ă©s a remĂ©nytelensĂ©get sugallja. Az ellátáshoz szĂĽksĂ©ges tárgyi feltĂ©teleket a betegnek kell biztosĂtania. A több ezer forintos inkontinencia betĂ©ttĹ‘l kezdve a seb ellátásához szĂĽksĂ©ges speciális gĂ©zek krĂ©mek Ă©s egyĂ©b gyĂłgyszerek
Az elsĹ‘ felvonásnak Ă©n vetettem vĂ©get, mert már nem bĂrtam tovább nĂ©zni a mindennapi kĂnlĂłdást Ă©s lelki megalázást - ezĂ©rt bevásároltam minden lehetsĂ©ges Ă©s szĂĽksĂ©ges segĂ©deszközt, átpakoltam a lakást, hogy a tolĂłszĂ©kkel mozogni tudjunk Ă©s saját felelĹ‘ssĂ©gemre hazahoztam. NyertĂĽnk 2 hetet, amikor már mosoly is volt az arcán, azután jött a pokol egy fel nem ismert Ă©s kezeletlen betegsĂ©g miatt, Ăgy majdnem a kezeim között halt meg.
Amikor elkezdődött az egészségügy reformjának nevezett tervezetlen, kaotikus"átszervezése" - az utca emberének arra hivatkoztak, hogy mindez azért van, hogy megszüntessék a paraszolvenciát és mindenki egyforma eséllyel jusson a megfelelő ellátáshoz. Ennél nagyobb hazugság ebben a témában nem sok (de azért) született! Ennyi üres és feneketlen zsebet én még életemben nem láttam, mint ebben az időben! Adtam, hogyne adtam volna, ilyenkor semmi sem drága, de semmit nem kaptunk érte! Ugyanolyan lelketlen és üres tekintettel néztek rá és vágták a grimaszokat, tették a megjegyzéseket, ha valamire szükség volt.
Â